round image on layout top

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

divider image
Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği), 0-15 yaş arası çocuklar üzerinde uzmanlaşan, koruyucu diş hekimliği uygulamaları ile başlayarak her türlü süt ve daimi diş tedavilerini konu alan, diş travmaları ve tedavilerini uygulayan önemli bir bilim dalıdır.
Çocuk tedavisi her alanda özel ilgi gerektirir.  Çocuk psikolojisini iyi bilerek, onları korkutmadan diş hekimine ve diş hekimi koltuğuna alıştırmak ve diş temizliği hakkında gereken bilgileri vermek ve böylece hayatları boyunca sağlıklı dişlerle yaşayabilmelerini sağlamak gerekmektedir.

Eğer çeşitli nedenlerle çocuk bir kez diş hekiminden korkarsa, bu kötü tecrübe çocuğun tüm hayatı boyunca olumsuz derecede etkileyecektir. Ve ileriki yaşlarda da diş hekimine gitmeme eğilimine neden olacaktır. İlk tecrübe her zaman çok önemlidir.
Bu sebeple, ebeveynlere kendi tedavileri sırasında çocuklarını da beraberlerinde getirmeleri önerilmektedir. Çocuk anne babasının tedavisi sırasında onları izlerlerse, diş hekiminden korkulacak bir şey olmadığını görürler ve kendilerinin de diş hekimine ihtiyaçları olduğunda rahatlıkla diş hekimi koltuğuna oturabilmektedir.

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi

Süt dişlerinin birinci ve en önemli görevi çocuğun düzgün şekilde beslenmesini sağlamaktır. Çocuklarda konuşmanın düzgün gelişimi yine süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Yalnız, genelde ebeveynler süt dişlerinin geçici dişer olduğunu ve nasılsa değişecek dişler olduğundan önemli olmadıklarını düşünürler. Bu nedenle de süt dişlerinin temizliği ve bakımı yeterince önemsenmez, bu da zamanla çürüklere neden olur. Unutmamak gerekir ki, tedavi edilmeyen süt dişleri çürüklere, ağız kokusuna, çiğneme fonksiyonunda sıkıntılara ve beslenme bozukluklarının yanı sıra görünüş açısından da problemlere neden olur. Bu dönemde tedavi edilmeyen dişler de ileride kalıcı dişler sürdüğünde, çene gelişiminde bozukluklar, diş çapraklığı genel sağlık problemlerine neden olur.

Çocuklarda 20 adet süt dişi vardır. Çocuklarda süt dişlerinin aralıklı olması normaldir. Bunun nedeni yerlerine gelecek olan daimi dişlere yeterli yeri sağlama çabalarıdır. Süt dişlerinde de çürük oluşabilir ve bu çürüklerin de mutlaka tedavi edilmesi gerekir. İltihaplanan süt dişlerinde önce kanal tedavisi denenmeli ama sonuç vermez ise diş çekilmelidir. Süt dişleri zamanından önce çekilir ise alttan gelen daimi dişlere yer kalmaz ve yer darlığı yaşanır.

Pedodontistler, çocuklardaki diş tedavilerini gerçekleştirir. Çocukların ağız ve diş sağlığının iyi olması diş hekiminin kontrolünde 6 ayda bir düzenli kontrollerle sağlanır. Ağız ve diş sağlığını tehdit eden unsurlar bu tedavi sırasında belirlenir. Erken teşhis ve tedavi ile bu sorunların önüne geçilebilir. Erken teşhis sayesinde çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimi olumlu yönde etkilenir.

Pedodontist çocuğun ilk muayenesine hem çocuk hem de ebeveynlerle iletişim kurmakla başlar. Tanışma aşamasından sonra medikal ve dental hikaye üzerinde çalışılır. Sonrasında ise klinik ve radyografik muayeneye geçilir. Bu aşamalar gözden geçirildikten sonra teşhis ve tedavi planlaması hakkında çocuğa ve anne babaya bilgilendirme yapılır. Pedodontist çocuğun süt dişlerini çürüklerden ve problemlerden koruyucu bir çok yöntem uygulayabilir. Bu yöntemler içinde, çocuğun ağız hijyenini öğrenmesi, diş fırçalama alışkanlığı kazanılması, sistemik ve florür uygulamaları, fissür örtücü uygulamaları söz konusudur.

Florür Uygulamaları

Koruyucu diş hekimliğinde en etkili tedavi şekillerinden biri olan florür tedavisi, sağlıklı kişilerde, çürüğe yatkın kişilerde, dişlerde meydana gelen hassasiyet ve erozyon durumlarında, özel bakıma ihtiyaç duyan sistemik rahatsızlığı olan kişilerde uygulanan bir tedavidir.  Uygulamalar kişilerin yaş ve çürük oluşum riskine göre belirlenen sıklıkta ve miktarlarda uygulanmaktadır.

Fissür Örtücüler

Fissür Örtücüler

Ağız içerisinde anatomik olarak azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan girinti ve çıkıntılar, yiyeceklerin yapışıp tutunabilecekleri çıkıntılı bölgeleri oluşturmaktadır.
Ağızdaki çürükler temizlenmesi zor olan bu bölgelerden başlamaktadır. Fissür örtücüler ise, dişlerde bu yüzeylerin sığlaşmasını ve besinlerin tutunmasını zorlaştıracak ve fırçalanmasını kolaylaştıracak bir yüzey oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Fissür örtücüler sayesinde, klinik uygulamalar sonucunda çürük oluşumun %70-80 oranında azaldığı gözlemlenmiştir.

Yer Tutucular Hakkında Bilgilendirme

Yer Tutucular

Bilindiği üzere, çocuğun yüz ve çene gelişiminde süt dişleri önemli rol oynar.  Bazı süt dişleri en az 12 yaşına kadar ağızda kalmalıdır. Fakat bu yaşta tüm süt dişleri yerlerini daimi dişlere bırakır. Eğer süt dişleri özenle korunmamış ise bu yaşa kadar ağızda kalması oldukça zordur. Süt dişleri de erken kaybedilir ise ileride ciddi ortodontik bozukluklar ortaya çıkabilir. Öncelikle süt dişlerini istenilen süre kadar ağızda tutabilmek için çeşitli ve farklı tedaviler uygulanır. Yetişkinlerde olduğu gibi süt dişlerine de dolgu ve kanal tedavisi yapılması mümkündür. Yalnız, çürük ya da travma gibi çeşitli nedenlerle erken kaybedilen süt dişlerinin yeri yer tutucular ile korunmalıdır. Aksi takdirde ilerleyen yaşlarda daha büyük problemlerle karşılaşılabilmesi olasıdır. Eğer hastanın ağzında çeşitli nedenlerle süt dişi erken kaybedildiğinde alttaki daimi diş yerine sürene kadar iki durum ortaya çıkabilir. Çekim bölgesinin iki tarafındaki komşu dişler eğrilebilir ve ya dönerek bu boşluğu zamanla kapatabilir. Bu söz konusu olursa da alttaki daimi dişin farklı yerden sürmesine ya da yerinde gömülü kalmasına neden olabilir. Çekim bölgesinin karşısındaki diş bu boşluğa doğru uzayabilir.

Yer tutucular, metal ya da plastikten olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Erken kaybedilmiş süt dişi sayısı ve yerine göre sabit yer tutucular ve hareketli yer tutucular olarak iki şekilde hazırlanmaktadır. Diş hekimi hastanın ağzından ölçü aldıktan sonra teknisyen uygun yer tutucuyu laboratuar ortamında hazırlar. Sonrasında hazırlanan yer tutucu hekim kontrolünde kullanılır. Süt dişi yerine sürmeye başladığı zaman da hekim tarafından çıkarılır.

Yer tutucuların ne gibi görevleri vardır?

  • Süt dişi gereken süreden önce yerinden çıktıysa, kalıcı diş sürene kadar boşluğa kalıcı diş gelene kadar diğer dişlerin bu boşluğa ilerlemesini ve yerleşmesini önlemek için kullanılan ve daimi dişin ideal pozisyonda boşluğa yerleşmesini sağlayan aparatlara yet tutucu denir.
  • Yer tutucu sayesinde ileride karşılaşılabilecek ortodontik problemler önlenmiş olur.
  • Yer tutucular, dişlerin ideal pozisyonda kalmasını sağladığı için çapraşıklığı önler. Bu sayede güzel ve ideal bir diş dizilimi, kolayca fırçalanabilen dişler ve daha az ara yüz çürüğü oluşumu meydana gelir.  

Sabit yer tutucular:
Sabit yer tutucular tek diş eksikliklerinde yapılır. Kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar;
-Her hangi bir sorunla karşılaşıldığında veya yer tutucu yerinden oynadığında diş hekimine başvurmak gerekir. 
- Takıldığı tarihten itibaren 3 sonra kontrole gitmek gerekir.

Hareketli yer tutucular:
Hareketli yer tutucular birden fazla süt dişi eksikliğinde yapılır. Bu yer tutucular takıp çıkarılabilir apareylerdir.
Kullanımda dikkat edilmesi gereken noktalar ise aşağıdaki gibidir;

  • Yemek yerken çıkartmak gerekir.
  • Yatarken su içine koymak gerekir.
  • Dişler fırçalarken de yer tutucuyu da temizlemek gerekir.
  • Herhangi bir kırık söz konusu olursa diş hekimine göstermek gerekir.
  • Takıldığı tarihten itibaren 3 sonra kontrole gitmek gerekir.

Detaylı Bilgi için İletişim Formu

Adınız Soyadınız
Telefon
Email
Şehir
Mesajınız:

AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI


bottom round image

footer blue big nice